Kıbrıs’ta doğdu. Orta ve lise öğrenimini Kıbrıs Türk Maarif Koleji’nde tamamladı. 1987 yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. 1988-1993 yılları arasında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi, Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı’nda, Kadın Hastalıkları ve Doğum ihtisasını tamamladı.

1996-1997 yılları arasında Amerik Birleşik Devletleri’nde Yale Üniversitesi’nin Perinatoloji ve Maternal Fetal Tıp ( yüksek riskli gebelikler) Bölümü’nde fellow olarak çalıştı. 1997’de tekrar Hacettepe Üniversitesi, Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı’na dönen Dr. Deren, 1999 yılında Yardımcı Doçent, 2001 yılında Doçent ve 2007 yılında Profesör ünvanlarını aldı.

Dr. Deren Amerik Birleşik Devletleri Yale Üniversitesi ve Hacettepe Üniversitesi Perinatoloji ve Maternal Fetal Tıp (yüksek riskli gebelikler) Bölümlerinde yaptığı araştırmalarla Down Sendromu risk hesaplanması, Down sendromu tarama testleri ile ultrasonografinin entegrasyonu, ultrasonografi ile fetal anomali taraması, fetal ekokardiografi, genetik sonogram ve intrauterin gelişme geriliği konularında uluslararası dergilerde birçok yayın yaptı.

Anne karnındaki çocuğa yapılan operasyonların en zorlarından biri olan intrauterine transfüzyon (anne karnındaki çocuğa kan verme) yöntemi ile kan uyuşmazlığının anne karnında tedavisi üzerine yaptığı araştırma, Dr. Deren’e 2002 yılında Avrupa Perinatoloji Birliği (EAPM)’nin genç araştırmacılara verdiği yılın en iyi genç araştırmacısı ödülünü (Tom Eskes Prize 2002) getirdi. Perinatal mortaliteyi (bebek ölüm hızını) indirmeye yönelik yapıtığı çalışmalarla, 2002-2003 yılında Hacettepe Üniversitesinin prestijli ödüllerinden “Araştırma Grubu Başarı Ödülü”nü aldı.

Yine Türkiyede ilk kez, sadece dünyanın sayılı merkezlerinde yapılabilen kord embolizasyonu yöntemini (anne karnında kordon kapanması ameliyatını) tek yumurta ikizlerinde başarı ile gerçekleştirmiştir.

Prof. Dr. Deren, yabancı dildeki referans kitaplara da giren 600 ün üzerinde uluslararası atıf almış yayın sahibidir. Yüzden fazla ulusal ve onlarca uluslararası kongreye davetli konuşmacı olarak katılmış, birçok ulusal ve bölgesel kongre ve konferansın düzenleyicisi olmuştur.

Birçok ulusal ve uluslararası saygın dergide bilimsel yayın danışmanlığı yapmaktadır.

Evli ve 1 çocuk babasıdır.

Prof. Dr. Deren, halen Hacettepe Üniversitesi Kadın hastalıkları ve Doğum Anabilimdalı Perinatoloji ve Maternal Fetal Tıp (yüksek riskli gebelikler) Unitesi başkanı, Obstetrik ve Jinekolojik Ultrasonografi Derneği başkanı, ve Türk Perinatoloji Derneği yönetim kurulu üyesidir.

Prof. Dr. Deren’in özel uzmanlık alanları , ultrasonografik olarak fetal anomalilerin saptanması (ayrıntılı ultrasonografi), Down Sendromu taraması ve tanısı, fetal invaziv girişimler (anne karnında yapılan operasyonlar), fetal ekokardiografi, fetal gelişme geriliği ve fetal Dopplerdir.

Prof. Dr. Özgür DEREN

Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Tamam