Vajinismus’ta Ağrıdan Korkuyorum

Vajinismus’ta ağrıdan korkmak sık gördüğümüz bir durumdur. Vajinismustan etkilenildiğinde CİNSEL BİRLEŞME eşittir AĞRI diye düşünülür.Bu düşünce sinir sistemine ağrı göndererek AŞK kaslarının kasılmasına neden olur.Yapısal olarak bu kasılma vajinanın çapını daraltır.Aslına vajina normalde genişleyen elastik bir organdır.

Cinsel organların yeri ve fonksiyonlarını bilmemek sık rastladığımız bir durumdur. Bu da özellikle; kızlık zarı ve vajina hakkında yanlış ve gerçek dışı korkulara neden olur.Kızlık zarının tamamen kapalı olduğu,ilişkide çok canının yanacağına dair korkular acıyı arttırır.

Vajinismus terapisinde bu nedenle ilk olarak kadın ve erkek genital organlarının yapısı,kızlık zarı,penisin yapısı ve bu gibi konular hakkında bilgi verilmelidir.

İlginç olan şudur ki;vajinada ağrı yaratacak sinir dokusu yok denecek kadar azdır.Vajina girişinde bulunan kasların kasılması ve penisin ilişkide kasları zorlamasıyla bu basınç ağrı olarak algılanır.Bir çok hastam egzersizlerde ve cinsel ilişki aşamasına geçtiklerinde aslında vajina içinin hassas olmadığını hayretle karşılamıştır.

Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Tamam