Vajinismusu Tamamen Yenmenin 10 Yolu

1. Süreklilik, pratik yapmak ve sebat etmek : Vajinismus terapisinde paylaşılan önerileri aynen anlatıldığı gibi uygulamak, vajinismus egzersizlerini gerçekleştirmek, sürekli olarak pratik yapmak ve zorluklara karşın sebat etmeyi sürdürmek tedavi süresini kısaltır.

2. Profesyonel destek: Vajinismus terapisinin tek başına değil, konusunda uzman bir doktorun yardımı ve gözetiminde olması başarıyı arttırmaktadır.

3. Kaçınma sorunlarını yenmek: Vajinismus sorununu yok gibi var saymak ve egzersizleri yapmamak için bir kaçma isteği duyulabilir, bunu farketmek ve bu duygunun geçici olduğunu bilmek ve önlem almak gereklidir.

4. Motivasyon: Vajnismusu yenme isteği ve motivasyonu tedavi sürecini ve süresini olumlu etkiler.

5. Kegel egzersizlerini düzenli yapmak:Size anlatılacak olan egzersizlerden pelvik tabanı kasma egzersizi olan KEGEL egzersizini düzenli ve çok sayıda yapmak tedaviyi hızlandırır.

6. Partner desteği:Öncelikle eşin ya da sevdiği insanların desteği tedavi süresini kısaltır.

7. Önceki tedavilerin etkileri:Daha önce tedavi denemesinde bulunup başarısız olmuş hastalarda tedavi süresi bir miktar uzayabilse de uzman kişilerce yapılan doğru bir cinsel terapiyle başarı sağlanabilir.

8. İş yaşamı ve diğer sorumluluklar:Vajinismus tedavisi sırasında uygun ev ortamının sağlanması,iş ya da seyahat gibi önceliklerin bir süre geri plana alınarak önceliğin vajinismus terapisine verilmesi başarıyı arttırır.

9. Kişisel faktörler:Geçmişte yaşanmış suistimal, cinsel taciz gibi durumlar ya da var olan psikolojik rahatsızlıklar( depresyon,anxiete,panik atak gibi…) varsa; onların da bu süreçte ele alınması gerekebilir.

10. Vajinismusu yenmiş kişilerin hikayelerini okumak ve örnek almak vajinismus tedavi başarısını hızlandırır.

Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Tamam