Ağrısız Normal Doğum nedir?

Epidural anestezi ile ağrısız normal doğum;doğum sancılarını yok eden; doğumun son derece konforlu geçmesini sağlayan; yıllardır güvenle uygulanan; modern bir tıbbi yaklaşımdır.

Ağrısız doğum epidural anestezi yapılarak gerçekleştirilir.Epidural anestezide,bel hizasına yerleştirilen milimetrik bir tüp olan kateterden uygulanan bir ilaçla, vücudun alt yarısından gelen ağrı sinyallerinin iletimi geçici olarak durur ve ağrılı uyarının çıktığı bölgede ağrı duyulmaz. Burada seçilen doz sadece rahim kasılmaları sırasındaki ağrıyı ortadan kaldıracak, ancak rahim kasılmalarını azaltmayarak doğumun normal seyrini etkilemeyecek şekilde ayarlanır.Epidural Anestezi; Anestezi uzmanı tarafından uygulanır.Normal doğum ağrısını gidermek için (ağrısız doğum) kullanılabileceği gibi, sezaryen sırasında da kullanılabilir.

Epidural Anestezide Ağrıyı Hisseder Miyim?

Epidural anestezi bilinç kaybı olmaksızın tam ağrı kontrolü sağlar .Epidural anestezi uygulanan hastalar ağrı duymaksızın kaslarını hareket ettirebilirler. Bu yöntemde sadece ağrı iletimi bloke olur, dokunma duyusu ve hareket kısıtlanmaz. Anne adayı uygulamadan sonra doğum süreci içerisinde kalkıp oda içinde yürüyebilir, her türlü ihtiyacını görebilir. Bu şekilde ıkınarak doğum olayına aktif katılırlar. Epiduralli ağrısız doğumda anne, bebeğini konforlu bir şekilde doğurur, bebeğini doğar doğmaz görebilir, kucağına alabilir.

Doğum sırasında epizyotomi açılırken veya sonrasında dikiş atılması gerektiğinde; bunların ağrısını duyulmaz.Bu yöntem ile daha fazla ilaç verilerek zorunlu durumlarda sezaryan ameliyatına da geçilebilmektedir.

Normal Doğumda Epidural Anestezi Ne Zaman Uygulanır?

Vajinal doğumda rahim kasılmaları düzenli hale geldikten sonra ya da rahim açıklığı 4 santimetreye ulaştığında, Epidural Anestezi yapılabilir. Uygun zamanda takıldığında normal doğumun ilerlemesini hızlandırır. Kasılmalar düzensiz ise ; ya da erken dönemde takıldığında kasılmaların durmasına neden olabileceğinden bu konuya dikkat edilmelidir.

En iyi uygulama anne adayı rahat iken epidural kateteri yerleştirip, ilaç uygulaması için doğru zamanı beklemektir.

Ağrısız Doğumda Epidural Anestezinin Bebeğe Etkisi Var Mıdır?

Bölgesel anestezi için kullanılan ilacın kana geçişle direkt ilişkisi olmadığı için bu uygulama bebeği etkilemeksizin annede ağrı kontrolü sağlar.Epidural anestezide, genel anestezinin ya da sedasyonun yan etkilerini bebek yaşamaz.

Ağrısız Doğumu Herkes Yapabilir Mi?

37.haftadaki muayenede normal doğum yapmaya bir engeli olmayan herkes ağrısız doğum yapabilir.Buradaki koşul,epidural anestezi yapmaya engel olacak trombosit düşüklüğü,kanamaya meyil yapan hastalıklar,bel bölgesinde enfeksiyon ya da hastalık olmamasıdır.

Sonuç olarak,normal doğumun ağrısının giderilmesi hastalara konforlu rahat ve sancısız bir doğum sağlar.Anne ağrı duymadan doğum yaptığında doğum anını daha zevkli yaşar, bebeğine hemen sarılabilir,sütü daha çabuk gelir.

Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Tamam