50 Gram Şeker Yükleme Testi (OGTT 50 Gram) Nedir?

24-28. haftalar arasında Gestasyonel diabet (gebelikte ortaya çıkan şeker hastalığı) taraması amacıyla yapılır.

50 Gram Şeker Yükleme Testi (OGTT 50 Gram) Kimlere Yapılır?

Obezite,ileri yaş, iri bebek bebek öyküsü, birinci derece akrabalarda veya daha önceki gebeliklerde gestasyonel diabet, (gebelikte ortaya çıkan şeker hastalığı) öyküsü gibi risk faktörlerinin varlığı durumunda daha erken dönemde ilk muayenede yapılmalıdır.Diğer zamanlarda gebelerde gizli şekeri tarama amaçlı yapılan bir testtir.

50 Gram Şeker Yükleme Testi (OGTT 50 Gram) Nasıl Uygulanır?

  • Test aç veya tok olarak uygulanabilir.
  • 50 gram şeker yükleme testi ortalama bir saat sürer. 100 gram şeker yükleme testi (OGTT 100 gram) ise ; 4 saat sürmektedir.
  • Şekerli suyu içtikten sonra hiçbir şey yemeyiniz ve içmeyiniz
  • Şekerli suyu içtikten sonra egzersiz yapmayınız
  • Eğer aktif hastalığınız var ise (ateş,gribal enfeksiyon vs..) kan şekeriniz yüksek çıkabilir.Bu durumda testi erteleyiniz.
  • Test sırasında sigara içmeyiniz

50 Gram Şeker Yükleme Testi (OGTT 50 Gram) Normal Değeri Nedir?

1. saat sonunda ölçülen glukoz değerinin 135 mg/dl nin altında olması normaldir

Anormal OGTT 50 Gram Değerlerinde Ne Yapılır?

135-180 mg/dl aralığında hastaya OGTT 100 gram önerilir. OGTT 100 gram için gebe üç gün 300 gr karbonhidrat içeren beslenme programına alınır. Üçüncü gün akşamından sonra 12 saatlik açlığı takiben; Açlık,1. saat,2.saat,3.saat kan şekerlerine bakılmalıdır.

Olması gereken normal değerler;

  • Açlıkta < 95 mg/dl
  • 1.saattte < 180 mg/dl
  • 2.saatte < 155 mg/dl
  • 3.saatte < 140 mg/dl

Buradaki 4 değerden 2 veya daha fazlası anormal ise Gestasyonel diabet (gebelikte ortaya çıkan şeker hastalığı) tanısı konulur.

50 gram şeker yükleme test sonucunun 180 mg/dl’den yüksek olduğu durumlarında OGTT 100gr yapılmasına gerek kalmadan açlık-tokluk glukoz düzeyine bakılması ve takibe başlanması gerekli olacaktır.

Gebelikte Gizli Şeker Tanısı Konulduğunda Nasıl Bir Takip Yapılır?

Hastaya diabetik diet verilerek, açlık ve tokluk kan şekeri takibine alınır . Açlık kan şekerinin < 95, yemekten 2 saat sonra ölçülen tokluk kan şekeri düzeyinin 140 mg/dl altında olması gerekir.Değerlerde yükseklik görüldüğünde günlük kan şekeri takip çizelgesi çıkarılarak,İnsülin uygulamasına geçilir.

Etiket:50 gram OGTT,şeker yükleme testi,gebelik şekeri,gebelikte diabet,şekerli su içilmesi,50 gram şeker yükleme testi,50 gram şeker yükleme testi nasıl yapılır?,diabetik diet,100 gram şeker yükleme testi,gebelikte insülin uygulanması.

Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Tamam