Gebelikte Lupus (Sistemik Lupus Eritematosus ,SLE) Nedir?

Sistemik lupus eritematosus (SLE), alevlenme ve remisyon periodları ile seyreden kronik ve otoimmün bir hastalıktır.Bu hastalık kişilerde kas ve cilt tutulumları yanısıra,organ tutulumları ile de seyredebilir. SLE’de Eklem ağrıları,böbrek tutulumu,cilt döküntüleri, tromboemboli,myokardit, nörolojik tutulumlar sıktır.

Gebelikte Lupus (SLE) Nasıl Seyreder?

Yaklaşık 2000 ila 5000 gebelikte bir görülür. Maalesef sistemik lupus gebelikle birlikte olduğunda hem anneyi hem de bebeği etkileyen durumlar ortaya çıkabilir.

Annedeki riskler;

  • Hipertansiyon
  • Preeklampsi % 20-30
  • Renal hastalığın kötüleşmesi
  • Tromboz

Bebekteki riskler;

  • Ölü doğum
  • Erken doğum
  • Bebekte gelişme geriliği % 15-30
  • Düşük riskinde artış
  • Yenidoğanda neonatal Lupus

Sistemik lupus eritematosus (SLE) gebelikte akut atak yapabilir. Ataklar genelde ilk 3 ayda olur.Eğer hasta gebelikten 6 ay öncesine kadar hiç atak yaşamamış ise %90 sorun çıkmaz.

Sistemik lupus eritematosus (SLE), böbrek tutulumu yapan bir hastalıktır. Böbreklerde yaptığı harabiyet tipine göre gebelikte hafif ya da ağır sorunlar yaratır.

Sistemik lupus eritematosus (SLE)’ de Antikardiolipin antikorları ve Lupus antikoagulanı düzeyleri yüksek ise 2. ve 3. trimesterde anne karnında bebek ölümü, gelişme geriliği, gebelik hipertansiyonu ve annede damar tıkanıklığı riski yükselir.

Gebelikte Lupus (SLE) Yönetimi Nasıl Olmalıdır?

Gebelikte SLE yönetiminde gebelikten önce mutlaka muayene yapılmalıdır.Gebe kalmada hastalığın alevlenme döneminde olmaması tercih edilir.Gebe kalmadan yapılan değerlendirmede; 24 saatlik idrar değerlendirmesi ,plasma kreatinin değeri,tam kan sayımı, Anti Ro/SSA ,Anti La/SSB,C3,C4,Antikardiolipin antikor (ACA),anti beta2 glikoprotein 1 antikorlarına bakılmalıdır.

Gebelikte Lupus (SLE) Tedavisinde Ne Kullanılır?

Sistemik lupus eritematosus (SLE) tedavisinde antimalaryal ilaç olan hidroksiklorokin kullanımına devam edilebilir. Gebelikte glukokortikoid kullanımı güvenlidir ve kullanılabilir.Ancak siklofosfamid ve metotrexate gibi ajanlar kullanılmamalıdır

Antikardiolipin antikorları pozitif ise düşük doz aspirin (bebek aspirini) ve heparin tedaviye eklenir.

Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Tamam