Dörtlü Tarama Testinin Yüksek Çıkması Neyi Gösterir?

Dörtlü testte risk yüksek çıktığında bebekte sorun olduğu direkt söylenemez,sadece kromozom anomalili bebek doğurma olasılığı istatistiksel olarak yükselmiş olduğundan, aynen ikili testte CVS (Koryon Villus Biopsisi) önerildiği gibi,bu durumda da Amniyosentez önerilebilir.AFP düzeyi yüksek çıktığında Ayrıntılı Ultrason yapılması ve bu markerı yükselten hastalıkların Ultrason ile bakılıp, bebekte olmadığından emin olunması gerekmektedir.

Down Sendromunun Tanısı Kesin Olarak Nasıl Konulur?

Gebelikteki tarama testi sonuçları (ikili test sonucu, üçlü test,dörtlü test sonucu), kesin tanıyı değil, olasılığı ya da riski yansıtır. Artmış risk söz konusuysa kesin tanı için ileri testler (CVS, amniyosentez) yaptırmaya karar verebilirsiniz. Üçlü-dörtlü test sonucu yüksek çıktığında gebelik haftası ilerlemiş olduğu için (15. gebelik haftasından sonra) yapılacak olan ileri test amniyosentezdir. İleri test ya da prenatal tanı denen bu incelemeler (CVS, amniosentez) tarama testlerine göre çok daha kesin sonuç verir. Amniyosentezde bebeğin içinde yüzdüğü amniyon sıvısından alınan örnekten bebeğin kromozom yapısı belirlenir. Amniyosentez uygulanan her 200 kadından 1’inde düşük riski vardır.

Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Tamam