Üçlü Test (Üçlü Tarama - Üçlü Tarama Testi) Yüksek Çıktı Bu Ne Anlama Gelir?

Üçlü test sonucunda kromozomal anomalilerin bebekte kesin olarak var olup olmadığı tespit edilemez, sadece bebekte bu anomalilerin olma riski normalden yüksek mi değil mi sorusunun cevabı alınır. Eğer risk normalden yüksek çıkarsa bebekte bu kromozom bozuklukları var mı sorusunun cevabını almak için öncelikle Ayrıntılı Ultrason yapılarak riski arttıran bir durum var mı ona bakılır.

Risk 50 de 1 ise bunu 50 bebeğiniz olsa 1’i down sendromlu olabilir şeklinde anlayabilirsiniz. Tarama testi sonucunda, Down sendromlu bir bebek dünyaya getirmeniz yönünde artmış risk saptanırsa, ileri testler yapılıp yapılmayacağına yine siz karar vereceksiniz. Bu durumda isterseniz CVS ( Koryon Villus Biopsisi) veya Amniosentez ile kromozom analizi yapılarak kesin tanı konulabilmektedir.

Üçlü Test (Üçlü Tarama - Üçlü Tarama Testi)'nin Down Sendromu (Mongol Bebek) Tespit Oranı Nedir?

Üçlü test yapılan her yüz gebenin 5’inde çocuk sağlam olmasına rağmen Down sendromu riski yüksek çıkar.(yalancı pozitif). Down sendromlu bebek taşıyan annelerin ise her 100 bebeğin 60-69’unu yüksek riskli olarak tespit eder.Bunun anlamı Down sendromu ile doğacak olan 60-65 bebek yapılan üçlü tarama testi ile yakalanırken, 35-40 bebek ise bu testle yakalanamaz.

Down Sendromunun Tanısı Kesin Olarak Nasıl Konulur?

Gebelikteki tarama testi sonuçları (ikili test sonucu, üçlü test,dörtlü test sonucu), kesin tanıyı değil, olasılığı ya da riski yansıtır. Artmış risk söz konusuysa kesin tanı için ileri testler (CVS, amniyosentez) yaptırmaya karar verebilirsiniz. Üçlü-dörtlü test sonucu yüksek çıktığında gebelik haftası ilerlemiş olduğu için (15. gebelik haftasından sonra) yapılacak olan ileri test amniyosentezdir. İleri test ya da prenatal tanı denen bu incelemeler (CVS, amniosentez) tarama testlerine göre çok daha kesin sonuç verir. Amniyosentezde bebeğin içinde yüzdüğü amniyon sıvısından alınan örnekten bebeğin kromozom yapısı belirlenir. Amniyosentez uygulanan her 200 kadından 1’inde düşük riski vardır.

Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Tamam