Hormonlu Spiral (Mirena) Nedir?

Progesteronlu (hormonlu) spiral içerdiği hormon sayesinde "Rahim İçi Sistem (RİS)" olarak adlandırılmaktadırlar.Etki mekanizması spiral ile aynıdır.Rahim içinde sperm hücresinin yumurta ile birleşmesini ve embriyonun yerleşmesini engelleyecek bir ortam yaratır. Ek olarak, üzerinde taşıdığı progesteron hormonu rahim iç dokusunu incelterek gebeliği önlemedeki başarıyı arttırmaktadır.

Türkiye'de bulunan tek hormon içeren spiral "Mirena" dır.Doğum kontrol yöntemi olarak kullanımının yanı sıra, adet kanamalarının aşırı olduğu durumlarda tedavi amacıyla da kullanılmaktadır. Adet kanamasının miktarını genel olarak azaltır. Bu nedenle özellikle adet kanamasından şikayet eden kadınlarda tercih edilebilir.

Hormonlu Spiral (Mirena) Ne Zaman ve Nasıl Takılır?

Genellikle adet döneminde takılması tercih edilir. Önceden jinekoloji muayene yapılarak vajinal bir enfeksiyon ya da spiral takılmasına engel bir durum olup olmadığı saptanır. En uygun takılma günü belirlenir. Uygulanması spirale benzer. Ancak; rahim ağzının kapalı olduğu durumlarda rahim ağzının açılması gerekeceğinden anestezi uygulanabilir.

Hormonlu Spiral (Mirena) Kimlere Takılabilir?

Özellikle sık ve yoğun adet kanamaları ve anemi (kansızlık) problemi olan ve bu adet kanamalarının kanser veya kanser öncüsü bir lezyona bağlanmayan hastalarda tedavi amaçlı hormonlu spiral (mirena) uygulaması yapılabilir.

Dismenoresi olan (ağrılı adet görme) hastalara da spiral uygulanabilir. Bakırlı spiraller bazen dismenorenin artmasına sebep olabilir. Hormonlu spiraller ise genellikle dismenorenin azaltırlar.Siroz ve karaciğer tümörü olanlar bakırlı spiral kullanabilir. Hormonlu ria bu hastalarda önerilmez.

Progesteron hormonu içeren rahim içi araçların standart olanlara göre en önenli avantajı kanama problemlerine yol açmamasıdır. Hatta kanama problemi olanların tedavisinde, myomu olan hastalarda özellikle tercih edilmektedir.

Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Tamam