Gebe (Hamile) Olduğumu Nasıl Anlarım?

Hamilelik planlayan kadınlar her ay "Acaba hamile miyim'' sorusunu kendilerine sorarlar ve bedensel ve ruhsal değişikliklerin hamilelik ile ilgili olup olmadığını merak ederler.

Gebelik belirtileri;

  • Beklenen adetin gecikmesi
  • Bulantı ve bazen kusma
  • Memelerde dolgunluk, özellikle meme ucunda hassasiyet, meme ucunda koyulaşma, meme başında karıncalanma hissi
  • Karnın alt kısmında dolgunluk, şişkinlik ve bazen hassasiyet
  • Yorgunluk, uykuya eğilim, baş dönmesi
  • Sık idrara çıkma
  • Vajina salgılarının artması
  • Bel ağrısı, kasıklarda ağrı ve baskı

Bu belirtiler gebelik oluştuğu andan itibaren vücudunuzda salgılanmaya başlanan gebelik hormonlarının ve salgılanma miktarı artan Östrojen ve Progesteron hormonlarının etkisiyle meydana gelir. Bu belirtiler muhtemel bir gebeliğin habercisidir. Kesin tanı için kanda gebelik testi (Beta Hcg) yapılmalı veya ultrasonda gebelik gözlenmelidir.

Gebeliğin (Hamileliğin) Kesin Tanısı Nasıl Konur?

Kanda Gebelik Testi (Beta Hcg): Hamilelik rahimde (dış gebelik durumunda tüplerde ya da karın boşluğu gibi bir yerde) yerleştiği andan itibaren trofoblast hücreleri tarafından Human chorionic gonadotropin (Beta Hcg) adı verilen bir hormon salgılanmaya başlanır. Normalde kanda ve idrarda eser miktarda bulunan bu hormonun arttığının çeşitli testlerle gösterilmesi (HCG salgılayan tümörlerin olduğu çok ender durumlar hariç) vücutta bir gebelik olduğunun kesin kanıtıdır.

İdrarda Gebelik Testleri: Kanda ß-HCG belli bir eşik seviyesine ulaştığında idrara çıkmaya başlar ve gebeliğin ilerlemesiyle idrardaki seviye artar. İdrarla yapılan gebelik testlerinin esası bu ß-HCG'nin varlığının ya da yokluğunun saptanmasına dayanır. İdrarda bakılan gebelik testlerinde bazı kitler güvenilirliklerini %99 olarak bildirmektedirler.

Hamile Olup Olmadığımı Tespit İçin Hangi Test Daha Güvenilirdir?

En güvenilir test kanda yapılan ß-HCG testidir.Kanda yapılan gebelik testiyle, hormon salgısının başladığı en erken dönemlerde, henüz adet gecikmesi bile olmadan kanda ß-HCG seviyesi saptanarak gebeliğin tanısı konabilir, ya da gebelik oluşmadığı yönünde kesin karar verilebilir.

Ultrasonografi İle Gebelik Tanısı Ne Zaman Konur?

Adet gecikmesi 4-5 güne ulaştığında hamilelik testi yapılmaksızın vajinal ultrasonografi ile gebelik tanısı konabilir. Abdominal (karından bakılan) ultrasonla ise hamilelik tanısı adet gecikmesinin daha fazla olması gerekir.

Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Tamam