Smear Testi (Pap Smear,Rahim Ağzı Kanseri Tarama Testi) Nedir?

Smear testi, PAP testi veya PAP smear testi rahim ağzı yani serviks kanseri için bir tarama yöntemi olarak kullanılan bir testtir. Rahim ağzı (serviks) değerlendirilerek rahim ağzından sürüntü alınması ve incelenmesi işlemidir.Smear testi yapmaktaki amaç rahim ağzında kanser olmayan fakat farkedilmezse yıllar sonra kansere dönüşme riski olan bazı lezyonları erkenden farketmek ve gerekirse tedavi ederek kansere dönüşmesini engellemektir.

Smear Testi Nasıl Yapılır?

Jinekolojik muayene sırasında özel bir fırçayla rahim ağzındaki hücrelerden cam üzerine sürüntü şeklinde bir örnek alınır. Alınan sürüntüdeki hücrelerin cama sürülmesinden sonra üzerine sprey sıkılarak sabitlenir ve incelenmesi için patolojiye gönderilir. Hasta smear alınırken hiçbirşey hissetmez ve işlem çok kısa yaklaşık 1-2 dakika sürer.

Hem enfeksiyonlar hem de kanser- kanser öncüsü durumlar açısından kontrol etmek için kadınlara yapılan özel bir rahim ağzı tarama testidir.

Smear Test Sonucu Şüpheli Çıkması Neyi Gösterir?

Smear testi tanı koydumaz.Smear testinin pozitif yani anormal çıkması bir problem olduğunu ve tanıya yönelik ileri testler yapılması gerektiğini işaret eder.

Smear Testi Ne Zaman Ve Ne Aralıkta Yapılmalıdır?

Amerikan kanser derneğinin (ACS) ve Amerikan Obstetrik ve Jinekoloji Koleji (ACOG) önerilerine göre tarama amacıyla ilk cinsel ilişkiden 3 yıl sonra veya en geç 21 yaşında smear alınmaya başlanmalı ve daha sonra yılda bir alınmalıdır. Üç yıl üst üste sonuç normal çıkmışsa riskli grupta olmayan kişiler için işlem 30 yaşından sonra daha seyrek 2-3 yılda bir yapılabilir.

Gebelerde smear ilk 3 ayda alınabilir fakat smear alınan çubuk rahim ağzından içeri sokulmadan sadece dış yüzeyinden smear alınır.

Rahim alınması ameliyatı olan hastalarda rahim ağzı bırakılmış ise smear alınmalıdır. Smear alınmasından önceki 2 gün süresince cinsel ilişkide bulunulmamalı, vajinal ilaç, krem, sprey, pudra ya da tampon kullanılmamalı, vajinal duş yapılmamalıdır. Adet zamanı smear alınması tercih edilmez.

Smear Testinin Önemi Nedir?

Smear testi hayat kurtarıcıdır. Smear; erken dönemde oluşan ama belirti vermeyen rahim ağzı kanseri öncü lezyonlarının saptanmasını ve uygun tedavinin verilmesini sağlar.

Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Tamam