Gebelikte Diyabet Nedir?

Gebeliğin getirdiği hormonal ve fizyolojik değişiklikler sonucu kan şekerinin anormal yükselmesine gebelik diabeti (Gestasyonel Diabet,Gebelik şekeri) denilmektedir. Gebelik şekeri geliştiren hastaların %10 unda ileriki yaşlarında gerçek diabet gelişir. Gebelik şekeri farkedilmezse bebek sağlığı tehlikeye girebilir.Bebek iri doğabilir,doğumda zorluklar yaşanabilir.Bebekte doğum sonrası şeker düşmeleri(Hipoglisemi),havale geçirmesi (konvüzyon),solunum problemleri (Respiratuar Distres Sendromu) yaşanabildiği gibi kalp anomalileri gibi bazı doğumsal kusurlara da daha sık rastlanır.

Gebelikte Diyabet (Gestasyonel Diabet,Gebelik Şekeri) Belirtileri Nelerdir?

Gebelikte diyabet çoğunlukla sessiz seyreder.Aile öyküsünde diabet olması annenin yaşının ileri olması gibi durumlar riski arttırır.Annenin hızlı kilo alması,USG’de bebeğin iri olması, bebeğin amnion sıvı miktarının fazla olması, gebelikte şeker şüphesini arttıran faktörlerdir.

Gebelikte Diyabette (Gestasyonel Diabet,Gebelik Şekeri) Nasıl Tanı Konur?

24-28. haftalarda bütün gebelerde özellikle de risk grubunda iseler,diabet taraması (50 gram OGTT, Şekerli su testi,oral glukoz tolerans testi) yapılmalıdır. Açlık durumuna bakılmadan 50 gr glukoz bir bardak suya konularak hastaya içirilir.Bir saat sonra kan şekerine bakılır. Eğer sonuç 130mg/dL den yüksek ise esas tanıyı koyduracak test olan 100 gr oral glukoz tolerans testi (100 gr OGTT) yapılır.

100 Gram OGTT Nasıl Yapılır?

100 gr OGTT sabah aç karna yapılır. 100 gr testinde 4 kez kan alınır. Sabah açlığı ile gittiğinizde önce açlık kan şekeri için kan alınır. Sonra şekerli (100 gr) suyu içersiniz. Ardından 1. saatte,2. saatte ve 3. saatte kan şekerine bakılır.Normal değerler şu şekilde olmalıdır:

Açlık kan şekeri : 95 mg/dL nin altında
1. saatte kan şekeri : 180 mg/dL nin altında
2. saatte kan şekeri : 155 mg/dL nin altında
3. saatte kan şekeri : 140 mg/dL nin altında

Gebelikte Diyabet (Gestasyonel Diabet,Gebelik Şekeri) Tedavisi Nasıl Yapılır?

Gebelik şekerinin tedavisi öncelikle diyettir.Diyet, hastanın kilosuna göre kişiye özel hazırlanmalıdır.Diyetle beraber kan şekerleri düzenli olarak ölçülür.Kan şekerleri hala yüksek seyreden gebelerde insülin tedavisine geçilir.

Gebelikte Diyabet (Gestasyonel Diabet,Gebelik Şekeri) Takibi Nasıl Yapılır?

Gebelik şekerinin takibin düzenli olarak kan şekeri ölçümü ile yapılır.Açlık kan şekeri 95’in altında tokluk kan şekerinin 2. saat ölçümü 120 olmalıdır.Bu arada bebeğin USG ile ortalama iki haftada bir değerlendirilmesi gerekir.Bebeğin özellikle kilo ölçümü yanısıra amnion sıvısı miktarı takibi, fetal hareket ve solunum takibini içeren Biyofizik profil testinin de takiplerde uygulanması gerekir.

Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Tamam