Gebelik ve Guatr

Gebelikte guatr halk arasında tiroid bezinin büyümesi olarak bilinmektedir.Tiroid bezinin büyümesi,tiroid hormonu azlığı yapan nedenlerle olabileceği gibi tiroid hormonunun aşırı salgılanmasıyla olan hipertiroidi durumlarında da olabilmektedir.

Gebelik ve Hipotiroidi (Tiroid Hormon Azlığı) Nedir?

Gebelikte hipotiroidi (Guatr,tiroid hormonu azlığı) sık olarak görülmektedir. Hipotiroidi, tiroid bezinden salgılanan hormonun azlığıdır.Bir çok sebeple olabilir.Önemli olan, gebelik öncesi hipotiroidi olan ve tiroid hormonu kullanan (Tefor, Levotiron) hastalarda tiroid hormon testleri ancak normal düzeylerde olduğunda gebelik düşünülmelidir.

Gebelik ve Hipotiroidi (Tiroid Hormon Azlığı) Nedenler Nelerdir?

Total-subtotal olarak tiroid dokusunun ameliyatla alınması,Hashimato tiroiditi,iyot eksikliği,enzim eksiklikleri,radyoaktif iyot tedavisi,hipofiz-hipotalamus hastalık ve ameliyatları hipotiroidi yapmaktadır.

Gebelik ve Hipotiroidi (Tiroid Hormon Azlığı) Bulguları Nelerdir?

Gebelik öncesinde başlayan bulgular,yorgunluk ve bitkinlik kabızlık, soğuğa hassasiyet, yumurtlama azlığına bağlı kısırlık (infertilite)’dir.Hareketlerde yavaşlama,saç dökülmesi, seste kabalaşma ve kilo verememe mevcuttur.Tiroid bezinde büyüme görülebilir.Başlangıç döneminde ise bu bulgular hafif olabilir.

Gebelik ve Hipotiroidi (Tiroid Hormon Azlığı) Tanısı Nasıl Konur?

Kanda serbest TSH (Tiroid stimüle edici hormon) değerinin yükselmesi ve sT3 ile sT4 düzeylerinin düşük olması tipiktir. Otoimmün tiroid hastalıklarında , Anti-TPO (tiroid peroksidaz) ve Antitiroid mikrozomal antikorlar pozitif olarak ölçülür.

Gebelik ve Hipotiroidi (Tiroid Hormon Azlığı) Tedavisi Nasıl Yapılır?

Gebelik öncesi değerlendirme sırasında ya da ilk gebe takibinde geçmişte guatr varsa ya da risk grubunda ise; serum TSH serbest T3 ve serbest T4 değerlerine bakılmalıdır.Sonuca göre L-tiroksin hormonu oral olarak başlanır.3 ayda bir hormon düzey takibiyle verilen ilaç dozu ayarlanır

Gebelikte Guatr Bebeğe Zarar Verir Mi?

Gebelikte hipotiroidisi olan annelerde tiroid hormon eksikliği,erken doğum,düşük,gebelik hipertansiyonu,düşük doğum ağırlıklı bebek,en önemlisi yenidoğan bebekte hipotiroidi ve buna bağlı zihinsel sorunlar görülebilir.Annenin tiroid ilaçlarını kullanması ile bu durum düzelebilir.

Gebelikte Hipotiroidi İlaçları Bebeğe Zarar Verir Mi?

Hipotiroidi için kullanılan ilaçlar L-Tiroksin hormonudur. ilaçlar sadece eksik olan tiroid hormonunu yerine koyduğu için,bebeğe zarar vermez.

Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Tamam