Labium Minuslar (İç Dudaklar) Nedir ve Nasıl Olmalıdır?

Labium minuslar ( İç dudaklar), dış dudakların iç kısmında yer alan yapılardır.Normalde dış dudakların iç kısmında ve simetrik olarak izlenirler. Ancak bazı durumlarda normalden geniş,simetrik olmayan,sarkık yapıda olabilirler.

Labioplasti Operasyonu Nedir?

Labioplasti, vajen girişinde normalden iri, geniş,simetrik olmayan, kırışık ve sarkmış durumlarındaki genital iç dudakların kesilerek estetik olarak küçültülmesi ve düzeltilmesi ameliyatlarına verilen isimdir.Labioplastiye, ‘’iç dudak estetiği" da denilebilmektedir.

Labioplasti Operasyonu Neden Yapılır?

Labiumların ( iç dudakların) normalden geniş ve iri olduğu bayanlarda öncelikle özgüven eksiklikleri ve kendilerini cinsel olarak yetersiz hissetmeleri gibi sorunlar ortaya çıkabilir.İç dudaklar geniş, sarkık ve bol kıvrıntılı olduğunda, iç dudakların iç kısımlarında enfeksiyon gelişme riski artmaktadır. Sık enfeksiyonlar vajen akıntılarına ve vajen bölgesinde hoş olmayan kokulara neden olabilmektedir.

Bazı bayanlar da iç dudakların sarkıklığından ötürü cinsel ilişkide penetrasyon (penisin vajene girmesi) sırasında gerilmeye bağlı ilişki sırasında acı çektiklerini söylemektedirler (disparonia).

Labioplasti (Labiaplasty, Labia Minora Estetiği) Operasyonunun Faydaları Nelerdir?

  • Vajen estetiği içinde yer alan labioplasti (labiaplasty) ameliyatları herşeyden önce kişilerde özgüven artışına neden olmaktadır.Cinsel ilişkide istek artışı gözlenir.
  • Spor yaparken,günlük aktivitelerde iç dudakların iç çamaşırına sürtünmesi,takılması gibi durumlar sona erer.
  • Uzun ve sarkık labiumların yarattığı nemli iç ortam düzelir.Kaşıntı ve terin yarattığı irritasyon azalır.
  • Genital estetik ameliyat sonrası enfeksiyonlar azalır.
  • Eğer önceden idrar yaparken zorlanma şikayetleri varsa da; ameliyattan sonra son bulacaktır.

Labioplasti Operasyonu Nasıl Yapılır?

Labioplasti operasyonu ortalama 45 dakika sürer.Sedasyon anestezisi ya da lokal anestezi altında yapılır.Labioplasti operasyonu hastalarımızın adetli olmadığı bir dönemde adet bitimi veya en az adetlerine bir hafta kalana kadar bir süre içinde uygulanabilir. Böylece operasyon sonrası yara iyileşmesi için kuru ve hijyenik bir ortam sağlanmış olur.

Labioplasti Operasyonu Sonrasında Nelere Dikkat Edilir?

Operasyondan hemen sonra hastalarımız günlük aktivitelerine ve iş tempolarına geri dönerler. Operasyon sonrası ilk 2 gün duş almamaları ve sonraki 10 gün hep ayakta duş almaları istenir. Hastalara kişisel hijyenlerine dikkat etmeleri ve operasyon sonrası 3-4 hafta cinsel ilişkiye girmemeleri önerilir.

Doğum Yapmamış Kadınlar Labiyoplasti Ameliyatı Olabilirler Mi?

Evet .Doğum yapmamış kadınlar ve genç kızlar labiyoplasti olabilirler. Labiyoplasti ameliyatı gebelik için asla bir engel değildir.

Labiyoplasti operasyonu olan bayanlar ileride rahatlıkla normal doğum veya sezaryen ile doğum yapabilirler.

Bakire İken Labiyoplasti Ameliyatı Olabilir Mi?

Evet. Bakire yani daha önceden hiç cinsel ilişkiye girmemiş bayanlar labioplasti ameliyatı olabilirler. Labioplasti ameliyatları kızlık zarına (hymen) asla zarar vermez. Çünkü kızlık zarı vajen estetik ameliyat bölgesinden 3-4 cm daha içeride bulunmaktadır.

Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Tamam