Spermiogram (Sperm Analizi, Sperm Tahlili, Meni Tahlili, Semen Analizi) Nedir?

Spermler semende bulunan başı ve kuyruğu olan hareket eden üreme hücreleridir. Bu özellikleri ile kadın vücuduna girdiklerinde hareket edip yumurtaya ilerler ve döllenme olarak adlandırılan yumurtayla birleşme sağlanır. Spermiogram ( Semen analizi ) sperm sayısını, hareketini ve şeklini değerlendirmeye yönelik bir testtir. Bu test ile hem semen olarak adlandırılan sıvı kısım hem de mikroskopik olarak görülebilen hareketli hücreler olan spermler analiz edilir.

Sperm Analizi Ne Zaman Yapılır?

3 günlük cinsel perhizden sonra yapılır. İşlemin doğru sonuç vermesi için sperm örneği en geç 1 saat içinde laboratuara ulaştırılmalı, tercihen sperm örneği laboratuara içinde özel ayrılmış bir mekanda verilmelidir.

Sperm Analizi Nasıl Yorumlanır?

Sperm testi incelemesinde spermlerin sayısı, spermlerin şekilleri (morfoloji) spermlerin hareketliliği ve miktarları incelenir. Ayrıca verilen semen (sperm) örneğinin miktarı, pH´sı, rengi, lökosit varlığı, fruktoz miktarı, likefaksiyonu gibi özellikleri değerlendirilir.

Sperm testi değerlendirmesinde farklı kriterler vardır. “Kruger kriterleri” özellikle spermdeki şekil bozukluklarını göz önüne alan mikroskobik bir değerlendirme yöntemidir. Kruger sınıflamasına göre spermlerin baş, orta bölüm ve kuyruk yapısındaki bozukluklara göre değerlendirilmesi yapılmaktadır. Erkekte sperm yapımı uzun süren bir süreçtir ve ortalama 3 ay içinde sperm yapılır ve yenilenir. Spermlerin sürekli aynı özellikleri taşıması beklenemez.

Sperm testi sonucuna göre ideal olarak karar verebilmek için ortalama 3-4 hafta ara ile yapılmış en az 2 farklı semen (sperm) örneği incelenmelidir.

Normal Sperm Analiz Değerleri Nelerdir?

Sperm analizi, erkek üreme potansiyelinin değerlendirilmesinde yapılan en önemli ve ilk başvurulan laboratuvar testidir. Sperm analizi semen ve sperm ile ilgili birçok parametreyi değerlendirmektedir. Toplam sperm sayısı, normal ve normal olmayan (hasarlı) sperm sayısı,sperm motilitesi (hareket edebilen sperm yüzdesi ve spermlerin hareket etme şekli) gibi değerlendirmeler önem taşımaktadır.

Sperm Analizinin Önemi Nedir?

Sperm analizi, erkek üreme potansiyelinin değerlendirilmesinde yapılan en önemli ve ilk başvurulan laboratuvar testidir. Sperm analizi semen ve sperm ile ilgili birçok parametreyi değerlendirmektedir. Toplam sperm sayısı,Normal ve normal olmayan (hasarlı) sperm sayısı,Sperm motilitesi (hareket edebilen sperm yüzdesi ve spermlerin hareket etme şekli) gibi değerlendirmeler önem taşımaktadır.

Sperm analizinin önemi şudur ki; sperm sayı düşüklüğü ve sperm hareketinde azalma tespit edildiğinde erken dönemde önlem alınarak; nedene yönelik tedaviler veya gerekirse operasyon yapılabilmektedir Sayı ciddi bir biçimde azalmışsa vakit kaybetmeden tüp bebek tedavisi önerilebilir.

Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Tamam