Vajinismus Tedavisinde Başarı Reçetesi

Vajinismus yüksek başarı oranıyla tedavi edilebilir bir durumdur. Başarılı bir vajinismus tedavisi için ilaç kullanımı, cerrahi müdahale,anestezi veya başka bir karmaşık tedavi gerekmemektedir.Tedaviye kararlılıkla başlamak vajinismusun büyük oranda çözümüdür.

Etkin bir tedavi süreci pelvik taban kontrol egzersizleri (Kegel), içeri sokma ve genişletme eğitimi, ağrı azaltma teknikleri,bilişsel hipnoz ve gerektiğinde kişiye özel dilatörlerin kullanımı gibi tekniklerin bütünüdür. Tedavi süreci genelde evde ve özel yaşamı içinde kendi başına çalışabilmesine imkan vermektedir.Vajinismus tedavisi egzersizleri adım adım ilerleyen bir süreçtir.Ve sonunda cinsel ilişkinin zevkli ve ağrısız olduğunu keşfederler.

10 Adımda Tedavi Süreci

1.Adım - Vajinismus'u Anlamak

İlk adım vajinismus ile vajinismusun neden olduğu cinsel ağrı, daralma, yanma hassasiyetin nedenlerini anlamakla başlar.Ayrıca neden cinsel ilişkiye girilemediği gibi yine neden vajinismus olunduğu ve ilişki sırasında kasılmaların nereden kaynaklandığını öğrenmek bakış açısını değiştirir.

2.Adım - Cinsel Geçmişi Gözden Geçirilmek

Kadınların kendi geçmişlerini gözden geçirmeleri ve analiz etmeleri istenir. Duygusal incelemeler ile vajinismusa neden olan olumsuz olaylar, duygular ve hatıralar incelenir. Çevreden duyulan ilk gece hikayeleri,kızlık zarının aşırı kanayacağı ve acı korkusu,namus ve ahlaki baskılar,dini korkular gibi…

3.Adım – Cinsel Anatomi

Kadınlar sıklıkla kendi cinsel anatomileri, vücutları ve fonksiyonları ve vajinismusun nedenleri ile ilgili eksik bilgiye sahiptirler. Anatominin tanınması, kızlık zarının konumu , durumu ve vajinismusta hangi kasların kasılmada rol oynadığı,bu durumun nasıl aşılacağı bilgisi verilir.

4.Adım - Vajinal Darlık ve Pelvik Taban Kaslarının Kontrolü

Kadınlarda cinsel ağrı ve cinsel ilişkide bulunamama pelvik tabanın istemsiz olarak kasılmasından kaynaklanır. Bu adımda pelvik taban kaslarından özellikle pubokoksigoz (PC) kas grubunun vajinismusa etkisi ve tetiklendiğinde nasıl ilişki sırasında istemsiz olarak kasılmasına neden olduğu anlatılmaktadır. Etkili bir tedavi, istemsiz kasılma sonucunda ağrı ve daralmaya neden olan pelvik tabanın eğitilmesine odaklanmalıdır. Vajinismusu gidermek için pelvik kasların nasıl belirleneceği, kontrol edileceği ve eğitileceğinin öğrenilmesi vajinismus tedavisinde çok önemli bir adımdır.

5.Adım - Giriş Teknikleri

Vajinismusu olan kadınlar için ağrısız bir cinsel ilişki için tekniklerin öğrenilmesi gerekmektedir. Bu aşamada kadınlar ufak objeleri kullanarak ya da parmak egzersizleriyle tamamen kendi kontrolleri altında PC kaslarını kontrol tekniklerini öğrenirler.Kadınlar pelvik kaslarını tamamıyla kontrol altına almaya başlarlar ve istemleri doğrultusunda pelvik tabanı nasıl rahatlayıp esnetebileceklerini öğrenirler.

6.Adım - Vajinal Girişi Genişletme

Dilatör egzersizleri ya da parmakla yapılan egzersizler kadınların pelvik tabanı rahatlatarak istemsiz kasılmaları nasıl önleyeceklerini öğretirler. Böylece cinsel ilişki karşısında doğru tepkiler verilir. Vajinal girişi geliştirme egzersizleri; kadınların ağrısız veya rahatsızlık vermeyen bir ilişkiye hazır olacakları bir aşamaya rahat bir şekilde ulaşmalarını sağlar.

7.Adım – Aşk Oyunları

Ağrısız bir ilişkiye geçiş sürecinde,gerginliğini azaltmak ve çiftler arasındaki samimiyeti arttırmak için duyusal odaklanma teknikleri (Aşk Oyunları) anlatılmaktadır. Duyarlı dokunuşlar, aşk oyunları ile birbirini ve hoşlandığı noktaları tanımak böylelikle karşılıklı anlayış, güven kurmak mümkün olur.

8.Adım – Eşli Egzersizler

Tamamen vajinismusu yenmek ve ağrısız bir birlikteliğe geçiş için çiftlerin hazırlanması ve egzersizlerin eşle beraber tekrarı yapılır.

9.Adım - İlişkiye Geçiş

Bu adımda cinsel ilişkiye girmeden önce cinsel organların karşılıklı teması ve ufak deneme uygulamaları yapılır.

10.Adım - Tamamen Ağrısız Bir İlişki

Vajinusmusu yenme sürecindeki son aşama gerçek bir ilişki süresince ağrıdan ve gerginlikten kurtulma sürecidir. Bu adım cinsel güven ve samimiyet kurmak ve ağrısız bir cinsel birlikteliğe geçişin tamamlanması üzerine tasarlanmıştır. Çiftler artık ilişkiden zevk almaya, aile kurma üzerine planlama yapmaya ve vajinismusun olmadığı mutlu huzurlu bir hayat yaşamaya başlarlar.

Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Tamam